- G:

BULTÜRK ve Topkapı Üniversitesi'nin katkılarıyla "Türk Dünyası’nda Eğitimde Dönüşüm Çalıştayı"

BULTÜRK ve Topkapı Üniversitesi işbirliğiyle, “Türk Dünyası’nda Eğitimde Dönüşüm Çalıştayı” gerçekleştirildi.

mask

Sivil Toplum Örgütlerinin amacı; toplumsal sorunlara odaklanmak, sorunların çözümü için öneriler sunmak, topluma, politikacılara öncülük etmektir. Bugün birçok STK; isim kullanmak, kendilerine protokolde bir yer edinmekten öteye geçemezken Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği ( BULTÜRK), bünyesinde faaliyet gösteren Bulgaristan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BGSAM) ilklere imza atmaya devam ediyor.

Tarihi gerçekleri ortaya çıkarmak, toplumun kendi kahramanlarını yaratmak amacıyla çektikleri KIRCAALİ EFSANESİ BELGESELİ ile kamuoyunun gündemine oturan BULTÜRK ve BGSAM yine ilke imza atarak Topkapı Üniversitesi ile iş birliği içinde “ TÜRKİYE YÜZYILINDA ve TÜRK DÜNYASINDA EĞİTİMDE DÖNÜŞÜM ÇALIŞTAYI” düzenledi. Çalıştaya Mavi Vatan ve Global Araştırımalar Deniz Derneği de destek verdi.

Topkapı Üniversitesi’nin Zeytinburnu kampüsü konferans salonunda gerçekleştirildi. Çalıştaya farklı üniversitelerden çok sayıda bilim insanı ve Türk Dünyası Sivil Toplum Örgütlerinin Temsilcileri katıldı. Topkapı Üniversitesi Öğretim Üyesi araştırmacı yazar ve Mavi Vatan Kavramını zihinlere kazıyan Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı çalıştayın düzenlenmesinde büyük katkısı olmuştur.

Bu çalıştayda ele alınan başlıca konular; eğitimdeki değişimin nasıl gerçekleşeceği, eğitim araçlarının ve öğrenme yöntemlerinin güncellenmesi, eğitimde çağdaş teknoloji araçlarının etkin kullanımı ve dijital liderlerin yetiştirilmesi bulunmaktadır.

Eğitimdeki bu dönüşüm sadece bilimle değil, aynı zamanda ahlakla da yakından ilişkilidir. Teknolojinin etik kullanımının önemi büyüktür. Bu yüzden eğitimde öğretilen değerlerin ve ahlakın da öne çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz. Eğitim, sadece bilgi vermekle kalmaz, aynı zamanda Türk Dünyası’nın birliğini sağlamak adına da önemli bir araçtır.

Bu çalıştayın, beyin fırtınalarına vesile olacağına inanıyorum. Günümüzde, Bilgisayar teknolojilerinin gelişimi ile önce BİLGİ TOPLUMU, sonra BÜYÜK DATA, Şimdi de YAPAY ZEKA dönemi ile küreselleşmeyi neredeyse tamamlayan bir Dünya...

Bunlara sadece seyirci mi kalmalıyız? HAYIR… Kimse bu teknoloji trendinin önünde durmaya cesaret edemez. Aksi halde bu “dijital esarete” gönüllülük demektir. Peki bizi neler bekliyor, ne yapmalıyız. Dernek olarak sadece somut sorunlara çözüm aramanın yanında Dün’ ü bilmek, bugünü yorumlamak ve Yarını Öngörmenin’ de önemli ve öncelikli sorumluluğumuz olduğunun bilincindeyiz. Eğer bahsettiğimiz “teknolojideki devrimin dalgalarından” faydalanıp üzerinde sörf yapmak istiyorsak bu teknolojileri anlamak, bilmek ve verimli kullanmak zorundayız. Şüphesiz bunun yolunun eğitimden geçtiği tartışılmaz. Bu sebeple çok da fazla gecikmeden okul öncesinden başlayan eğitim süreçleri gözden geçirilip, güncelleştirilmeli ya da yeniden tanımlanarak! çağdaş eğitim seviyelerini yakalayıp, önüne geçmek için de vakit kaybetmeden eylem planları üzerinde yoğunlaşmalıyız.

Bu çalıştay sorunların çözümü konusunda bize yol gösterici olacaktır. Teknoloji her ne amaçla üretilirse üretilsin; nasıl kullanıldığı çok daha önemlidir. Bu nedenle, teknolojinin kullanım amacı, ‘AHLAK’ kavramını, yani etik önemini de ön plana çıkarıyor.

Bugün en gelişmiş yapay zekâ kullanılarak üretilmiş silahların katliam ve soykırımda kullanıldığı düşünülürse, ETİK VE AHLAKIN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞU ANLAŞILIR. Aksi halde ALİM yetiştirmek amacıyla yaptığınız eğitim, ZALİM yetiştirmeye dönüşür ve bu da insanlık için en büyük tehdittir. Bu nedenle Eğitim’in dönüşümü konuşulurken sadece Bilim kadar Ahlak ’da öğretilmelidir. Ayrıca ‘Türkler akılla düşünür kalple karar verirler’. Dil, bir milletin kültür ve kimliğinin en önemli unsurlarından biridir. Türk dili, Türk Dünyası arasında ortak bir bağdır ve bu dili korumak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak için çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Dünün eğitim yöntemleri, artık çağı anlamada, yakalamada yetersiz duruma gelmiştir. Öyle ki; Özellikle geldiğimiz noktada öğrenciler ilgi, yetenek, ya da hayalindeki meslekleri tercih etmekten ziyade, puanlarının yettiği bölümleri tercih zorunda kalmakta bu da her türlü zamanın ve emeğin ziyanı durumuna gelmektedir.

Eğitim araç gereçleri değişmiştir. Öğrenme yöntemleri değişmiştir. Öğretmen nitelikleri değişmiştir. Bu sebeple en başta çözülmesi gereken eğitim sorunu olmalıdır. Bugün burada tartışılacak konuların temelinde; Disiplinler arası ilişkilerin önemi, yani tarihin, coğrafyadan, coğrafyanın dinlerden, dinlerin sosyolojiden bağımsız olmadığının fark edilmesi gerektiğidir. Bu nedenle; müfredatların güncellenmesi gerektiği, eğitimde çağdaş teknoloji araçlarını verimli kullanmayı, bunların anlayacak, kullanacak düzeyde dijital liderlik yapacak öğretmenlerin yetiştirilmesi ve bu bilgileri öğretmenin yanı sıra, milli değerlere bağlı VATANDAŞLIK eğitiminin önemi tartışılacak.

Bu birliğin oluşum temelinde eğitimin önemi çok fazladır ve çalıştayların beyin fırtınalarının önemini bilmenizi isterim. BULTÜRK ve BGSAM olarak çözüm ortaklarımızın iş birliği ile düzenlediğimiz EĞİTİMDE DÖNÜŞÜM ÇALIŞTAYI’ nın Büyük Türk Dünyası Birliğine en ufak katkısı bizim için onur olacaktır. Bu büyük okyanusun bir damlası olmaktan gurur duyuyoruz.

1. OTURUM:

Moderatör: Uzman Psikolog Kazım YURDAKUL

Konuşmacılar:

Prof. Dr.Hüseyin SARIOĞLU

Prof. Dr.Caner KARAVİT

Dr. Erdal KARABAŞ

Ak Parti İstanbul Eski Milletvekili Metin KÜLÜNK

2. OTURUM:

Moderatör: Bulgaristan Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkan Nevzat ÖZTÜRK

Konuşmacılar:

Dr. Cemil KESKİN

Dr. Mehmet İSMETOĞLU

Erol DEMİR

Mehmet Sıddık KARACA

3: OTURUM:

Moderatör: Doç. Dr.Cihat YAYCI

Konuşmacılar:

Prof. Dr. Mualla UYDU

Mehmet TÜTÜNCÜ (Türkmeneli Dernekler Federasyonu Başkanı)

Dr. Tarık SÜLO (Suriye Türkmen Dernekler Federasyonu Başkanı)

Dr. Elvin ABDURAHMANLI

Mustafa SOYUTÜRK

Dr. Neslihan DEMİRİZ

Rafet ULUTÜRK
BULTÜRK Genel Başkanı

Topkapı Üniversitesi'nde gerçekleşen çalıştayla ilgili neler söylediler?

03 Ara 2023 - 19:42 - Türk Dünyası


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YAKINÇAĞ Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YAKINÇAĞ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YAKINÇAĞ editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YAKINÇAĞ değil haberi geçen ajanstır.