İstanbul Valiliği: İstanbul'da depreme karşı riskli 1428 okuldan 481'i yeniden yapıldı, 799'u güçlendirildi

İstanbul Valiliği ve İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yürütülen eğitim kurumlarının depreme karşı yeniden yapım ve güçlendirme çalışmalarına dair son durum raporu açıklandı. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Megakentteki okullarda yapılan incelemede okulların 1428'inin riskli olduğu tespit edilmiştir. Geride kalan süreçte riskli okulların 481'i yıkılıp yeniden yapılmış, 799'u ise güçlendirme yoluyla depreme dayanıklı hale getirilmiştir. 148 okul ise boşaltılmış olup

İstanbul Valiliği ve İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yürütülen eğitim kurumlarının depreme karşı yeniden yapım ve güçlendirme çalışmalarına dair son durum raporu açıklandı. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Megakentteki okullarda yapılan incelemede okulların 1428'inin riskli olduğu tespit edilmiştir. Geride kalan süreçte riskli okulların 481'i yıkılıp yeniden yapılmış, 799'u ise güçlendirme yoluyla depreme dayanıklı hale getirilmiştir. 148 okul ise boşaltılmış olup, bu okulların fizibilite ve yeniden yapım tasarım ile güçlendirme çalışmaları devam etmektedir" denildi.

İstanbul Valiliği ve İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yürütülen eğitim kurumlarının depreme karşı yeniden yapım ve güçlendirme çalışmalarına dair son durum raporu açıklandı.

Valilik tarafından açıklanan raporda şu tespitler yer aldı:

"İstanbul’daki okullarda yapılan incelemede okulların 1428’inin riskli olduğu tespit edilmiştir. Geride kalan süreçte riskli okulların 481’i yıkılıp yeniden yapılmış, 799’u ise güçlendirme yoluyla depreme dayanıklı hale getirilmiştir. 148 okul ise boşaltılmış olup, bu okulların fizibilite ve yeniden yapım tasarım ile güçlendirme çalışmaları devam etmektedir.

İstanbul’da 2023 yılında 16 okul, yeniden yapım süreci tamamlanarak eğitim – öğretime açılmıştır. Bu 16 okulda yıkılmadan önce 244 olan derslik sayısı, yeniden yapım sürecinin sonunda 380’e çıkarılmış olup, 136 yeni derslik okullara ilave edilmiştir. Bununla birlikte 16 okulun sahip olduğu kapalı alan miktarı, atölye, spor, tiyatro, konferans salonu vb. sosyal donatı alanlarının okul kampüslerine eklenmesiyle 42.955 metrekareden 117.813 metrekareye çıkarılmıştır. Bu okulların 12’si Temel Eğitim Kurumu, 2’si Halk Eğitim Merkezi, 1’i Lise, 1’i de Meslek lisesi olup, okulların ilçelere göre dağılımı ise şu şekildedir:

Adalar Büyükada Halk Eğitim Merkezi, Bayrampaşa Saraybosna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Beşiktaş  Murat Beyaz İlkokulu-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Hamiyet Gerçek İlkokulu, Hüseyin Aycibin İlkokulu, Dikilitaş Mehmetçik İmam Hatip Ortaokulu,  Beykoz  Atatürk İlköğretim Okulu, Beyoğlu Beyoğlu İmam Hatip Ortaokulu, EyüpSultan Eyüp Sultan Ortaokulu, Kadıköy  Kadıköy Anadolu Lisesi, Kağıthane Günebakan İlkokulu, Kağıthane Osman Tevfik Yalman Ortaokulu, Küçükçekmece Şehit Bnb. Bedir Karabıyık ÇPAL, Sarıyer Alparslan İÖO, Üsküdar Burhaniye İlkokulu, Şehit Mustafa Canbaz İlkokulu.

İstanbul’da 20 İlçede 43 okulun yeniden yapım çalışmaları devam etmektedir. Bu okulların yeniden inşa çalışmaları tamamlandığında, 752 olan derslik sayısı 1.173’e çıkarılarak 421 yeni derslik, eğitim öğretime kazandırılmış olacak. Yani İstanbul’umuz, ilave okul alanına gerek duyulmadan 24 derslikli 17 okul kazanmış olacak. Çalışmalar tamamlandığında ayrıca bu 43 okulun 138.099 metrekare olan kapalı alanı 403.917 metrekareye çıkarılmış olacak. Bu okullarımızın ilçelere göre dağılımı ve inşaatların tamamlanma oranları ise şu şekildedir:

Adalar - 125.Yıl Atatürk Ortaokulu - Yüzde 92

Adalar - Büyükada Anaokulu -yüzde 58

Avcılar - Alsancak İlkokulu (A Blok) -Yüzde 76

Avcılar - Alsancak Ortaokulu (B Blok) - Yüzde 78

Arnavutköy - Piri Reis İlkokulu - Yüzde 1

Arnavutköy - Suatlar Anaokulu - Yüzde 1

Bayrampaşa - Rıfat Canayakın Anadolu İmam Hatip Lisesi - Yüzde 37

Bayrampaşa - Cevatpaşa İlkokulu -Yüzde 22

Beşiktaş - Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu - Yüzde 67

Beşiktaş - Beşiktaş Halk Eğitim Merkezi - Yüzde 43

Beşiktaş - Anafartalar Fen Lisesi - Yüzde 22

Beykoz - Hacı Numan Ortaokulu - Yüzde 69

Beyoğlu - Dr. Tevfik Sağlam İlkokulu - Yüzde 26

Çatalca - Çanakça İlkokulu – Ortaokulu - Yüzde 70

Esenler - Esenler Menderes Anadolu Lisesi - Yüzde 43

Eyüpsultan - Üçşehitler İlkokulu / Ortaokulu - Yüzde 12

Eyüpsultan - Şehit Öğretmenler İlkokulu / Ortaokulu - Yüzde 33

Eyüpsultan - Yunus Emre İlkokulu - Yüzde 66

Eyüpsultan - Haydar Akçelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi - Yüzde 24

Eyüpsultan - Eyüp İmam Hatip Lisesi - Okul Blokları - Yüzde 98

Eyüpsultan - Eyüp İmam Hatip Lisesi - Kütüphane Binası - Yüzde 89

Eyüpsultan - Eyüp İmam Hatip Lisesi - Yurt Binası - Yüzde 95

Eyüpsultan - Eyüp Sultan Ortaokulu (İkmal İnşaatı) - Yüzde 95

Fatih - Hattat Rakım Ortaokulu - Yüzde 50

Gaziosmanpaşa - Gaziosmanpaşa Anadolu İmam Hatip Lisesi - Yüzde 95

Gaziosmanpaşa - Gazipaşa İlkokulu - Yüzde 92

Gaziosmanpaşa - 100. Yıl İlkokulu - Yüzde 1

Gaziosmanpaşa - Gazipaşa İlkokulu - Yüzde 1

Kağıthane - Seyrantepe İlkokulu - Yüzde 93

Küçükçekmece - Yunus Emre İlkokulu - Yüzde 64

Sarıyer - Sarıyer Behçet Kemal Çağlar Anadolu Lisesi (A,B,C ve D Bloklar) / Okul Yapıları, Kız- Erkek Yurt ve Konferans Salonu - Yüzde 36

Sarıyer - Gümüşdere İlkokulu-Ortaokulu - Yüzde 75

Sultangazi - Ergun Baylav Özel Uygulama Eğitim Merkezi - Yüzde 1

Sultangazi - Şehit Vedat Barceğci Ortaokulu - Yüzde 1

Şişli - Şişli Anadolu Lisesi - Yüzde 20

Şişli - Zincirlikuyu İSOV MTAL - Yüzde 90

Tuzla - Tuğrul Bey Anadolu Lisesi -Yüzde 84

Tuzla - Vala Gedik Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi - Yüzde 85

Üsküdar - Burhan Felek Anadolu Lisesi - Yüzde 41

Üsküdar - Haydarpaşa Lisesi Yurt Binaları ve Konferans/Spor Salonu - Yüzde 4

Zeytinburnu - Mehmet İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi - Yüzde 82

Zeytinburnu - Şehit Büyükelçi Galip Balkar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi - Yüzde 98

Zeytinburnu - Zeytinburnu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi - Yüzde 98

İstanbul’un 16 ilçesindeki 31 okulun güçlendirme çalışmaları 2023 yılında tamamlanarak bu okullarda eğitim öğretime yeniden başlanmıştır. Bu okulların 16’sı temel eğitim kurumu, 5’i anaokulu, 6’sı lise, 4’ü ise mesleki eğitim merkezinden oluşmaktadır. Güçlendirme çalışmaları 2023 yılında tamamlanan okulların adları ve ilçelere göre dağılımları ise şu şekildedir:

Bahçelievler Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu - A ve B Blok, Bahçelievler Mustafa Nevzat Pisak Mesleki Eğitim Merkezi, Bakırköy Nefus Nakipoğlu Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi, Beşiktaş Levent Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Lütfi Banat İlkokulu, Yıldız Ertem Anaokulu, Beykoz  Bozhane İlkokulu, Beyoğlu İstiklal İlkokulu - A-B Blok, Hasköy Ortaokulu A-B Blok, Çatalca Dağyenice Zeki Kisbu İlkokulu, Kestanelik İmam Hatip Ortaokulu, 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu, Ovayenice Örfi Çetinkaya İlkokulu/Ortaokulu, Esenyurt Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi, Şair Fevzi Kutlu Kalkancı Ortaokulu, Tevfikbey Ortaokulu, Fatih Fatih Mesleki Eğitim Merkezi - A Blok, Gaziosmanpaşa Kazım Karabekir Anadolu İmam Hatip Lisesi, Güngören Haznedar Abdi İpekçi Ortaokulu, Kadıköy Münevver Şefik Fergar İlkokulu A Blok, Kartal İhsan Zakiroğlu Ortaokulu, Soğanlık İlkokulu A-B Blok,Medine Tayfur Sökmen İlkokulu, Küçükçekmece  Marmara Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Zübeyde Hanım Anaokulu, Çiğdem Anaokulu, Menekşe Özel Eğitim Anaokulu, Yasemin Anaokulu, Silivri Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Sultangazi Sultangazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi A-B Blok ve Spor Salonu, Üsküdar Üsküdar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi - A ve B Blok"

Valilik açıklamasına göre,  İstanbul’da 13 ilçedeki 16 okulda ise güçlendirme çalışmaları devam ediyor. Okulların isimleri ve inşa çalışmalarındaki gerçekleşme oranları ise şöyle:

"Avcılar - Şehit Tahsin Gerekli İmam Hatip Ortaokulu - Yüzde 59

Beykoz - Beykoz Anadolu İmam Hatip Lisesi - Yüzde 87

Beyoğlu - Ayşe Ege KML (B Blok) - Yüzde 10

Beylikdüzü - Bizimkent İlkokulu ve Spor Salonu - Yüzde 26

Büyükçekmece - Sudi Özkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi - Yüzde 61

Çatalca - Elbasan İÖO - Yüzde 8

Çatalca - Arif Nihat Asya İÖO - Yüzde 8

Fatih - Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi - Yüzde 10

Fatih - Pertevniyal Lisesi (B Blok ve Spor Salonu) - Yüzde 10

Fatih - Vefa Lisesi - Yüzde 10

Kadıköy - Hamit İbrahimiye Özel Eğitim Uygulama Okulu - Yüzde 45

Küçükçekmece - Altınşehir İlkokulu - Yüzde 72

Maltepe - Şehit Murat Mertel Özel Eğitim Meslek Okulu - Yüzde 66

Silivri - Silivri Anadolu Lisesi - Yüzde 64

Ümraniye - Şehit Erol İnce Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi - Yüzde 75

Üsküdar - Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesi - Yüzde 78"

 

15 Şub 2024 - 15:41 İstanbul- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YAKINÇAĞ Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YAKINÇAĞ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YAKINÇAĞ editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YAKINÇAĞ değil haberi geçen ajanstır.