Ulaş Karasu'dan Bakan Uraloğlu'na: TCDD tarafından açılan görevde yükselme ve unvan değişikliği kapsamında son bir yılda kaç yazılı ve sözlü sınav açıldı?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, TCDD tarafından son 4 ay içinde Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği kapsamında yapılan sözlü sınavlarda sorulan soruları, TBMM gündemine taşıdı. Karasu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'na, "TCDD tarafından açılan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği kapsamında son bir yıl içinde kaç yazılı/sözlü sınav açılmıştır?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, TCDD tarafından son 4 ay içinde Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği kapsamında yapılan sözlü sınavlarda sorulan soruları, TBMM gündemine taşıdı. Karasu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'na, "TCDD tarafından açılan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği kapsamında son bir yıl içinde kaç yazılı/sözlü sınav açılmıştır? Görevde Yükselme Sınavı’nda oluşturulan Sınav Komisyonu kimlerden oluşmaktadır? Bu sınavların yazılı sınavından 60 puan ve üzerinde kaç kişi alarak sözlü sınavlara girme başarısı elde etmiştir?" diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, TCDD tarafından son 4 ay içinde Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği kapsamında yapılan sözlü sınavlarda "Penisilin kaç yılında bulunmuştur", "Yapay zekanın Türkiye’deki yol haritasını çizen belge nedir", "Toricelli yasası nedir", "Celcius’a göre en düşük sıcaklık nedir" gibi sorulduğu iddia edilen soruları, TBMM gündemine taşıdı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi veren Karasu, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"YAZILI SINAVDAN YÜKSEK PUAN ALMALARINA RAĞMEN MÜLAKATLARDA ALANLARIYLA İLGİLİ OLMAYAN SORULARI SORARAK İNSANLARI ELEMEK ADALETSİZLİKTİR"

"Yazılı sınavdan yüksek puan almış olmalarına rağmen mülakatlarda, üstelik alanlarıyla hiçbir ilgisinin olmadığı sorular sorarak bu insanları elemek büyük adaletsizliktir. Bunu yapanlar, bu ülkeye en büyük kötülüğü yapıyor, mülakat adı altında kul hakkı yiyorlar. Bunlar mahkeme kararlarıyla da sabit. Hiç kimsenin böyle bir kötülüğü yapmaya hakkı yok. Ulaştırma alanındaki sendikalar da bu iddiaları tek tek dile getiriyorlar. Önümüzdeki günlerde iki koldan Ankara’ya yürüyecek olan bu emekçilerin sesini, ‘Mülakatı kaldıracağız’ diyenler bakalım o zaman duyacaklar mı? Bir gün mutlaka bu haksızlıkların, bu adaletsizliklerin hesabını verecekler."

"SON BİR YIL İÇİNDE KAÇ YAZILI VE SÖZLÜ SINAV AÇILDI?"

Karasu, Bakan Uraloğlu'na şu soruları yöneltti:

-"TCDD tarafından açılan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği kapsamında son bir yıl içinde kaç yazılı/sözlü sınav açılmıştır?

-Görevde Yükselme Sınavı’nda oluşturulan Sınav Komisyonu kimlerden oluşmaktadır? Bu sınavların yazılı sınavından 60 puan ve üzerinde kaç kişi alarak sözlü sınavlara girme başarısı elde etmiştir?

-Sözlü mülakatlarda, şaibeye yer vermemek adına kameralı sistemi kullanılmış mıdır? Kullanılmamış ise gerekçesi nedir? Böyle bir sistemin kurulması planlanmakta mıdır?

"SINAVLARA İLİŞKİN AÇILAN KAÇ DAVA BULUNMAKTADIR?"

-Yazılı ve sözlü sınavlara ilişkin olarak açılan kaç dava bulunmaktadır? Davaların sonuçları nelerdir?

-Mahkeme kararlarında sınavların objektif ve bilimsel ilkelere göre göre yapılması ve sınavlarda tutanak tutulması gerektiği belirtilmesine rağmen bu sınavlarda mahkeme kararlarına uyulmadığı iddiası doğru mudur? Doğru ise bunun gerekçesi nedir, gerçek nedeni yandaşları atamak mıdır?

-Her biri ayrı ayrı gösterilmek üzere yazılı ve sözlü sınavları kazananların sendika üyeliklerinin dağılımı nasıldır? Sınavlarda özellikle Birleşik Taşımacılık Sendikası üyelerinin elendiği iddiası doğru mudur? Sınavlar hakkında açılan dava veya davalar var mıdır? Var ise sonuçları nedir?

-Cumhurbaşkanı tarafından sözü verilmiş olan, kamuda istihdam edilecek atamalar ve görevde yükselme, unvan değişikliği gibi sınavlarda mülakatların kaldırılmasına yönelik herhangi girişim gündeminizde midir? Olacak mıdır?"

 

 

16 Şub 2024 - 11:42 Ankara- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YAKINÇAĞ Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YAKINÇAĞ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YAKINÇAĞ editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YAKINÇAĞ değil haberi geçen ajanstır.